Hořlavost dřeva můžeme z hlediska stavebnictví považovat za nevýhodnou vlastnost. Dřevo je hořlavý materiál, ale jeho chování se v případě požáru — a tím i stupeň nebezpečí — se dá relativně přesně vypočítat. Mimoto oznamuje například řítící se dřevěný strop hrozbu zřícení akusticky v časovém předstihu. V důsledku nízké tepelné vodivosti a vytvořením povrchové zuhelnatělé vrstvy, která působí izolačně, je postup spalování dřevěné konstrukce v případě požáru poměrně pomalý.
Následkem tohoto faktu jsou dřevěné konstrukce často odolnější proti požáru než konstrukce kovové nebo železobetonové — ty se totiž bez předčasného varování bortí okamžitě po dosažení bodu tavení.
Všeobecně panuje představa, že co je ze dřeva, shoří jako první. I v tomto případě už řada zkušeností prokázala, že vznikne-li v těchto objektech požár, než se dostaví hasiči, stihne shořet jen vnitřní zařízení. Masivní hranol si totiž stále uchovává značné procento vlhkosti, takže je téměř nehořlavý. Po požáru trámy zčernají a lze je renovovat.
Všechny tyto stavby musí pochopitelně splňovat platné normy, takže je bezpečně vyřešena i elektroinstalace nebo třeba topení. V extrémních podmínkách se navíc prokázalo, že při některých živelných katastrofách (tajfuny, zemětřesení) přežily bez úhony právě dřevěné sruby, jejichž konstrukce jsou vzhledem k důmyslnému sroubení velmi pevné. Z tohoto důvodu se také nedají běžnými způsoby bourat, ale musejí se doslova rozebrat.
Dřevo patří k materiálům, které se — co se nároků na materiál týče — dlouhodobě osvědčily i v těch nejextrémnějších podmínkách. Důkazem tohoto faktu jsou mnoho staletí staré srubové domy, dřevěnice, hrázděné domy, více než 800 roků staré dřevěné kostelíky ve Skandinávii nebo chrámy v Indii a v Číně, jakož i množství starých a zachovalých dřevěných staveb na našem území.
Dřevěný srubový dům dokáže při dodržení jednoduchých konstrukčních zásad a ochrany přetrvat po staletí.
Dřevo srubového domu obsahuje léčivé silice, které vytvářejí příjemné aromatické prostředí. Toto prostředí má pozitivní vývoj na léčbu astmatu, bronchitidy a kataru horních cest dýchacích.
Za důležitý lze jistě označit i fakt, že dřevo dokáže účinně odbourávat i takové škodliviny, jako je cigaretový kouř, prach, bakterie nebo elektrostatické vlivy.
Dřevo je zároveň i dobrým tepelným izolantem.
Copyright © Jiří Vavřín 2011 | webmaster | XHTML 1.0 Strict | CSS 2.1 | nahoru