finnhaus_logo.png, 6,2kB
Domů » Sruby

Sruby

Bydlení s tradicí

Po dlouhém hledání jsme narazili na FINNhaus. Moje žena hned začala plánovat uspořádání domu, můj syn byl tím domem okamžitě okouzlen. I mě se dům líbil. Na druhou stranu jsem byl ovšem skeptický. Jak to bude s financováním? Takový dům určitě nebude levný. Přeci jen, po dlouhém rozhovoru se zástupcem FINNhausu mi jedno bylo jasné — Můžeme si takový dům dovolit.

Rozhodli jsme se pro Základní balík a Interiérový balík 1., základní model financování + interiérový plán č. 1 — různé možnosti řešení interiérů umožňují každé rodině individuální plánování.

Co se montáže týče, chtěl bych si při stavbě hodně věcí dělat sám. Protože jsem vyučený elektrikář, mohu převzít provedení vnitřních instalací. Na koordinaci stavby mi dal FINNhaus k dispozici jejich stavebního technika.

Andreas H.

Tvůj FINNhaus tým tě podpoří při uskutečnění tvého domu snů od prvního nápadu až po hotový dům.

Za polárním kruhem, pomalu (150 — 200 let) rostoucí borovice zaručují nejvyšší kvalitu použitého dřeva. Hotové srubové trámy jsou na míru nařezané, vyfrézované, předvrtané a očíslované.

Ekologická izolace a teplo, které srubový dům vyzařuje, zaručují optimální mikroklima uvnitř domu.

Zdravější bydlení ve srubovém domě

Když je řeč o srubovém domě, je často slyšet argumenty typu: "To musím každých pár let natírat", nebo "Neizoluje tak dobře jako cihlový dům", "Dřevo nevydrží tak dlouho jako cihly/beton", nebo "Má špatnou požární odolnost". Přesto jsou tyto předsudky neopodstatněné.

Jeho kvality se odvíjejí od komfortu bydlení. Dřevo vytváří jedinečné prostorové klima. Oproti jiným stavebním materiálům dřevo dýchá. To znamená, že je v obou směrech difúzně otevřené. Miliardy buněk zajišťují kontinuální obnovování vzduchových molekul ve vnitřních prostorách. Alergikové ocení u dřeva jako stavebního materiálu, že se elektrostaticky nenabíjí, a právě proto nevzniká ve vnitřních prostorách domu samovolné víření prachu.

Nejen zdravé bydlení je předností srubových domů, ale také jejich zateplení patří do třídy 1A. Při stejné tloušťce cihlove stěny je izolační schopnost srubové stěny ze srubových trámů mnohonásobně vyšší než cihel nebo betonu.

Vnější zdi srubových domů tvoří extremně odolné, tvrdé dřevo, jako například pomalu rostoucí arktická borovice z Finska. Nejen s ohledem na zpracování, ale také z hlediska dlouhé životnosti je bráno dřevo jako ideální stavební hmota. Nebo jste věděli, že nejstarší srubový dům na světě stojí v Kazachstánu a je 2 000 let starý?

Toto dřevo je ve Finsku před zpracováním vysušeno ve specielních sušicích prostorách na střední vlhkost. Tímto můžeme redukovat sedání, praskání dřeva a vytékání pryskyřice na minimum. Technické vysychání dřeva zárověň umožňuje vynechání chemických ochranných prostředeku proti škodlivinám (např. houby, plísně), které mohou ohrožovat zdraví lidí i zvířat.

Srubový dům je nutné každých 7 let napustit (natřít) lazurovou barvou. Přitom bývají materiálové náklady někde kolem 15 000,- Kč. Omítkovou fasádu jakéhokoli jiného domu je třeba opatřit každých cca 10 let novým nátěrem, zde se ovšem cena pohybuje od 50 000,- do 120 000,- Kč!

Přednosti dřeva jako stavebního materiálu jsou většině z nás známy, ale mnoho lidí ještě stále nedůvěřuje této stavební hmotě, že by měla tvořit "obal" celého jejich domova. Přitom je právě dřevo ideální stavební hmotou: dřevo "dýchá", reguluje vnitřní vlhkost a výtečně izoluje teplo i zvuk. Také obavy po stránce protipožární ochrany jsou neopodstatněné. Srubový dům splňuje standardy třídy F30-B požární odolnosti. To znamená, že srubová zeď snese po dobu více než 30 minut žár ohně o teplotě až 1 100 °C, aniž by ztratila nosnost. Tím nevznikají majiteli domu ve srovnání s cihlovým domem žádné dodatečné náklady při pojištění.

Copyright © Jiří Vavřín 2011 | webmaster | XHTML 1.0 Strict | CSS 2.1 | nahoru